Dr n. med. inż. Ilona Szabłowska-Gadomska od grudnia 2024 r. kieruje Laboratorium Badawczym - Bankiem Komórek WUM, zawierającym w swojej strukturze Wytwórnię Farmaceutyczną, Bank Komórek i Tkanek, Biobank oraz Laboratorium R&D.
Jest absolwentką kierunku Biotechnologia. Studia doktoranckie odbyła w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk (ukończone z wyróżnieniem). Podczas realizacji pracy doktorskiej, która powstała w Pracowni Bioinżynierii Komórek Macierzystych w Zakładzie Neurobiologii Naprawczej, zajmowała się zagadnieniami związanymi z komórkami macierzystymi, reprogramowaniem komórkowym, epigenetyką, różnicowaniem komórek oraz fizjologiczną hipoksją.
Ponadto jako Specjalista Analityk Jakości i Mikrobiolog była zatrudniona w sektorze prywatnym oraz jednostce naukowej, zajmowała się badaniami mikrobiologicznymi produktów leczniczych, kosmetyków, wody i żywności. Wykonywała monitorowanie czystości mikrobiologicznej obszarów objętych klasami czystości. Prowadziła szkolenia w zakresie metod mikrobiologicznych.
Zdobyła dyplom „Menedżera Jakości” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (studia ukończone z wyróżnieniem). Przeszła liczne szkolenia w zakresie zarządzania jakością, zdała egzaminy i uzyskała certyfikaty m. in. Auditora wewnętrznego zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001, PN-N-18001 (Bureau Veritas Certification i SGH), auditora wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2015 (TUV NORD) oraz auditora wewnętrznego w laboratorium wg normy PN-EN ISO/IEC 17025 (GFW). Jako koordynator GLP/ GMP zajmowała się wdrażaniem systemów jakości w różnych podmiotach.
W 2022 roku ukończyła (z wynikiem bardzo dobrym) studia podyplomowe dla Osoby Wykwalifikowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Pracując w Laboratorium Badawczym – Banku Komórek WUM, przez wiele lat pełniła funkcję Osoby Wykwalifikowanej i Osoby Kompetentnej, osoby odpowiedzialnej za jakość w Biobanku oraz Zastępcy Kierownika LBBK.
Jest ekspertem ABM w zakresie opiniowania projektów badań klinicznych (od 2022 r.), ponadto posiada doświadczenie w zakresie zagadnień mikrobiologicznych dla przemysłu biomedycznego oraz GMP w projektach klinicznych z aplikacją produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP, w tym CAR-T).
Od wielu lat zajmuje się medycyną regeneracyjną głównie opracowywaniem innowacyjnych terapii z zastosowaniem komórek lub ich pochodnych oraz działalnością związaną z biobankowaniem materiału biologicznego.
W ramach działalności dydaktycznej prowadziła ćwiczenia i wykłady oraz szkolenia
z zakresu m.in. biologii molekularnej, hodowli in vitro komórek oraz Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP), Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (GLP), Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) i biobankowania, głównie komórkowego.
Kontakt: ilona.szablowska-gadomska@wum.edu.pl