'Utworzenie sieci biobanków w Polsce w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC'
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (decyzja nr DIR/WK/2017/2018/01-1) w ramach przystąpienia Polski do Europejskiej Infrastruktury Badawczej BBMRI-ERIC
Cel projektu
Głównym celem projektu badawczego jest utworzenie Polskiej Sieci Biobanków (PSB) w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC.
Podstawowym założeniem PSB jest zrzeszenie jak największej liczby jednostek zajmujących się gromadzeniem materiału biologicznego i udzielenie im merytorycznego wsparcia w rozwijaniu ich biobanków/repozytoriów.
Sposób realizacji
Projekt jest realizowany przez Konsorcjum BBMRI.pl, którego członkowie działają wspólnie realizując swoje zadania dla osiągnięcia głównego celu Projektu. Jest to realizowane przede wszystkim poprzez wdrożenie spójnych rozwiązań z zakresu: jakości, IT, utworzenia rekomendacji dotyczących zagadnień prawnych i bioetycznych, związanych z gromadzeniem i użyciem w celach badawczych materiału biologicznego.
Warszawski Uniwersytet Medyczny jest odpowiedzialny za realizację zadania 1 w Projekcie tj. „Zidentyfikowanie i charakterystyka podmiotów zainteresowanych wejściem do sieci biobanków polskich” oraz jest współwykonawcą zadania 5 tj. "Wprowadzenie jednolitego systemu kontroli jakości wszystkich etapów funkcjonowania krajowych biobanków".
Jednym z podstawowych celów Zadania pierwszego jest identyfikacja i charakterystyka jednostek zainteresowanych dołączeniem do Polskiej Sieci Biobanków (PSB).
Realizacja tego celu odbywa się poprzez pozyskiwanie z różnych źródeł danych na temat instytucji, które zajmują się szeroko rozumianym biobankowaniem materiału biologicznego do celów naukowych. Poszukujemy jednostek, które, zajmująca się kolekcjonowaniem, przechowywaniem czy testowaniem ludzkiego i/lub zwierzęcego materiału biologicznego czy szeroko rozumianych danych o dawcach tego materiału – niezależnie od wielkości zbiorów czy stopnia rozwoju biobanku/biorepozytorium.
Równolegle prowadzone są działania informacyjne i promocyjne dotyczące Projektu. Kluczowe jest aby informacja o tworzonej Sieci trafiła do jak najszerszego grona zainteresowanych odbiorców.
Jednym z ważniejszych działań, za które odpowiedzialny jest nasz zespół jest opracowanie Ankiety informacyjnej oraz Ankiety Szczegółowej, które umożliwiają pozyskanie informacji na temat instytucji, które zajmują się biobankowaniem na terenie Polski oraz charakteru ich kolekcji.
Ważną częścią działań w obrębie Zadania 1. jest etap odbywania wizyt partnerskich. Podczas spotkań informujemy m.in. o założeniach Projektu, zasadach działania BBMRI-ERIC, zasadach funkcjonowania i celach budowania Polskiej Sieci Biobanków oraz odpowiadamy na pytania przedstawicieli biobanków.
W ramach realizacji zadania 5. planowane jest wdrożenie jednolitego systemu kontroli jakości. Dzięki takiemu rozwiązaniu materiał biologiczny oraz dane gromadzone w polskich biobankach i biorepozytoriach będą spełniały najwyższe normy jakościowe i jako takie będę mogły być wykorzystywane do prowadzenia wiarygodnych badań naukowych.
Ważnym etapem w realizacji tego zadania będzie kontrola procesów zachodzących na różnym etapie pracy z próbką biologiczną oraz weryfikacja przeprowadzonych analiz.
Szczegóły dotyczące realizacji projektu znajdują się na stronie http://bbmri.pl/pl/.
Partnerzy
W ramach konsorcjum BBMRI.pl, LBBK WUM realizuje zadania projektu wraz z następującymi partnerami:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Okres realizacji projektu
marzec 2017 – grudzień 2021
Budżet projektu
Budżet projektu wynosi 39,5 mln zł, w tym budżet WUM - 2 348 800 zł
Osoba do kontaktu
dr n. med. Anna Chróścicka: anna.chroscicka@wum.edu.pl