Biobank
Biobank LBBK jest częścią Laboratorium Badawczego - Banku Komórek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i należy do Polskiej Sieci Biobanków utworzonej w ramach europejskiej sieci biobanków BBMRI-ERIC.
MISJA BIOBANKU LBBK
Misją naszego Biobanku jest wspieranie naukowców w uzyskiwaniu wiarygodnych wyników badań naukowych i rozwojowych, na każdym ich etapie. W tym również badań nowego produktu, przyczyniających się do wprowadzania na rynek nowych ulepszonych leków, wyrobów medycznych, w tym do diagnostyki in vitro.
CEL BIOBANKU LBBK
Celem naszego Biobanku jest stworzenie bogatej kolekcji dobrze scharakteryzowanych próbek materiału biologicznego w oparciu o najwyższe standardy jakościowe, aby przyczynić się do podwyższenia poziomu wiarygodności badań podstawowych, badań klinicznych leków i oceny klinicznej wyrobów medycznych, wykorzystujących te próbki.
GŁÓWNE ZADANIA BIOBANKU LBBK
Do zadań naszego Biobanku należą w szczególności:
- udostępnenie Infrastruktury Biobanku oraz wiedzy i kompetencji pracowników LBBK wszystkim badaczom, którzy chcą zarządzać swoją kolekcją próbek materiału biologicznego w sposób ujednolicony, odtwarzalny i wiarygodny;
- pozyskiwanie próbek materiału biologicznego;
- tworzenie unikalnych kolekcji materiału biologicznego pochodzących z pozyskanych próbek wyjściowego materiału biologicznego – w tym głównie kolekcji komórkowych;
- udostępnianie zgromadzonego w Biobanku materiału biologicznego Jednostkom WUM, Podmiotom Zewnętrznym, a także indywidualnym badaczom do prowadzenia badań;
- świadczenie usług bankowania, przetwarzania i analizy próbek materiału biologicznego.
Biobank LBBK gromadzi, przetwarza i przechowuje próbki ludzkiego i zwierzęcego materiału biologicznego, wraz z informacjami medycznymi oraz wynikami badań powiązanymi z daną próbką, w szczególności następujących rodzajów:
- mezenchymalne komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego oraz tkanek popłodowych;
- komórki wyizolowane z wybranych typów tkanek ludzkich (m.in. osteoblasty, chondrocyty, fibroblasty,);
- komórki endotelialne i epitelialne;
- kożuszki leukocytarne;
- inne komórki wyizolowane z wybranych tkanek ludzkich i zwierzęcych.
Komisja bioetyczna
Wydana opinia
W dniu 16 listopada 2020 roku
Komisja Bioetyczna działająca przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
wydała pozytywną opinię w sprawie badania pt.
„Projekt badawczy w zakresie biobankowania materiału biologicznego do celów badawczych – utworzenie Biobanku LBBK-WUM”
stwierdzając tym samym, że jest to badanie dopuszczalne
i zgodne z zasadami naukowo-etycznymi.
Zespół
Projekty
Biobank bierze udział w następujących projektach:
Utworzenie sieci biobanków w Polsce w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC
GŁÓWNY CEL
Głównym celem projektu jest utworzenie Polskiej Sieci Biobanków (PSB) w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC.
PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA
Podstawowym założeniem PSB jest zrzeszenie jak największej liczby jednostek zajmujących się gromadzeniem materiału biologicznego i udzielenie im merytorycznego wsparcia w rozwijaniu ich biobanków/repozytoriów.